Diskriminace


Diskriminace je nespravedlivé nebo nerovné zacházení s jednotlivci či skupinami na základě určitých charakteristik, jako je rasa, pohlaví, věk, náboženství, sexuální orientace, zdravotní postižení nebo sociální postavení. Tento jev představuje závažné porušení základních lidských práv a důstojnosti, ačkoli se může projevovat v mnoha podobách, od jemných předsudků až po zjevné nespravedlnosti. Diskriminace nejenže omezuje příležitosti a možnosti postižených osob, ale také posiluje nerovnosti a udržuje stereotypy ve společnosti.  

Druhy diskriminace

Přímá diskriminace: Když je s někým zacházeno hůř přímo kvůli tomu, kým je, například když někoho nechtějí zaměstnat kvůli jeho pohlaví, sexuální orientaci, víře, či rase.

Nepřímá diskriminace: Když pravidla vypadají spravedlivě, ale nepřímo znevýhodňují určité lidi. Příkladem může být politika v zaměstnání, která vyžaduje, aby všichni zaměstnanci pracovali na plný úvazek, což může nepřiměřeně znevýhodňovat například matky malých dětí.

Strukturální diskriminace: Je to forma diskriminace, která vyplývá z dlouhodobě zakořeněných předsudků a nerovností, jež jsou součástí samotné struktury společnosti, například v přístupu ke vzdělání nebo zdravotní péči.

Intersekcionální diskriminace: Když někdo zažívá více typů diskriminace najednou, například kvůli rase a pohlaví současně.


STATISTIKY: 

  • Téměř polovina dotazovaných LGBTQ+ osob v celé Evropě se setkala s diskriminací nebo obtěžováním.

  • Přibližně 1,16 milionu lidí v České republice se setkává s diskriminací. 
  • V České republice činí rozdíl v odměňování žen a mužů za stejnou práci u stejného zaměstnavatele v průměru 11 %.

KAM SE OBRÁTIT:

Zde najdete seznam organizací, které vám mohou poskytnout odbornou pomoc a více informací o tématech týkající se diskriminace.